Ma 36 lat, stworzyła firmę wartą 3 miliardy dolarów i została najmłodszą kobietą, która wprowadziła swoją firmę na giełdę! Sukces jej firmy Stitch Fix dał jej 55 miejsce na liście Forbes najbogatszych kobiet Ameryki, które samodzielnie dorobiły się majątku.

Katrina nie podejrzewała, że zostanie CEO…

Gdy zaczynała studia na Stanfordzie, myślała o zostaniu lekarzem. Zmierzała w tym kierunku i osiągnęła wysokie noty na teście MCAT. Był to czas gdy Facebook zaczynał mając na czele swojego wkrótce-ikonicznego-założyciela. „Mark Zuckerberg… porzucił Harvard i bywał na imprezach na Stanfordzie” — wspomina Lake — „Tak rozumiałam bycie przedsiębiorcą. To ktoś, kto programuje w swojej piwnicy”.


Brotopia: Kobiety a Dolina Krzemowa

Na szczęście jej światopogląd zmienił się kiedy poznała innych przedsiębiorców.

Początki jej działalności przypominają nieco początki Amazona, z tym że ona skoncentrowała się na branży odzieżowej.

Połączyła siły z żoną kolegi ze Stanforda, Erin Morrison, która pracowała jako sprzedawca bezpośredni w firmie J.Crew, razem zaczęły sondować koleżanki ze studiów, znajome i znajome znajomych w kierunku ich potrzeb co do strojów. Następnie zakupiły masę rzeczy w detalu, na swoje karty kredytowe, i zaczęły dostarczać pudełka ciuchów swoim pierwszym „klientkom”, które płaciły im za ubrania, które im się spodobały, a resztę zwracały. Przedsiębiorczynie nic na tym nie zarabiały, ale uwierzyły, że biznes może się powieść: mogły dopasowywać się do wymagań klientek, nawet jeśli nie znały ich osobiście, a kupujące nie znały marek, które otrzymywały. Ostatecznie, postawiły na wysyłanie pięciu rzeczy w każdym opakowaniu, taki zestaw Lake określa jako „fix”, ponieważ ludzie którzy polubili usługę zostali zafiksowani. Stąd nazwa firmy — Stitch Fix.


Brotopia: Kobiety a Dolina Krzemowa

Więcej o początkach jej firmy możecie przeczytać w książce “Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa” autorstwa Emily Chang

W między czasie zapraszam do podcastu CNN z serii “Boss Files with Poppy Harlow“. Możecie poczytać na CNN money albo zobaczyć co nowego u Katriny na jej Twitterze @kmlake