Susan Fowler kojarzona jest z Uberem. Jej wpis na blogu o tym jakiego traktowania i molestowania doświadczyła w tej firmie wywołał burzę w Dolinie Krzemowej. Do tego wyznania przyłączyły się kolejne kobiety dając początek ruchowi #MeToo. Dzięki jej wyznaniu Uber został zmuszony do przekształcenia swojej kultury organizacyjnej i oddania sprawiedliwości źle traktowanym pracowniczkom. Jest autorką bardzo ciekawej książki o mikroserwisach. Aktualnie jest opiniotwórczym redaktorem w dziale technologii The New York Times.

Jej rodowód był nietypowy jak na Dolinę Krzemową. Córka ewangelickich kaznodziei — druga z siódemki dzieci — urodziła się i wychowała w Yarnell, małym miasteczku rolniczej Arizony. „Byliśmy bardzo biedni” — wyznała. Rodzina mieszkała na plebani, Fowler uczona była w domu, przez mamę, do dwunastego roku życia, bo w tym wieku zaczęła pracę na pełny etat — i za minimalną stawkę, byle tylko wesprzeć rodzinę. Między innymi była nianią i pomocą stajenną.

Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa

Każdego wieczora czytała, i nawet ułożyła sobie własny program nauczania na poziomie szkoły średniej. Choć myślała, że nigdy nie nadgoni z nauką, to udało jej się dzięki stypendium dostać na Uniwersytet Stanowy Arizona (Arizona State University). Skąd przeniosła się na Universytet Pensylwanii (University of Pennsylvania), gdzie studiowała matematykę i fizykę. To w laboratorium fizycznym odkryła programowanie. „Dostawałaś dane z tych wielkich eksperymentów i musiałaś napisać kod, który pozwoliłby na ich analizę i odnalezienie nowych cząstek. A ja to kochałam. To było tak cudowne, przejrzyste i logiczne”. Myślała o pozostaniu w świecie akademickim, zdecydowała jednak, że spróbuje szczęścia w Dolinie Krzemowej.[…]

Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa

Znalezienie pracy w technologii przez kobietę z tak niecodziennym życiorysem nie było proste. „W trakcie rozmów kwalifikacyjnych spotykałam się z podawaniem w wątpliwość moich umiejętności, z reakcjami typu: «Ach, nie jesteś prawdziwą studentką informatyki»”, wspomina Fowler. „Nawet teraz słyszę od ludzi pytanie: «Czy ty jesteś prawdziwym inżynierem?»” Po tym jak pracowała w kilku start-upach, zwrócił się do niej rekruter z propozycją pracy w Uberze. Jak mówi, od firmy usłyszała, że ich zespół inżynierów w 25% składa się z kobiet. „W laboratorium fizycznym i w firmach, w których dotąd pracowałam, nie było żadnych kobiet, więc pomyślałam, że to fantastycznie”. Problem polegał na tym, że te dane nie były prawdziwe. W tamtym momencie kobiety w jej zespole stanowiły niecałe 6%. Atmosfera w zasadzie od początku była dziwna.

Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa

19 lutego 2017 roku, młoda inżynierka, Susan Fowler opublikowała zjadliwy wpis na blogu traktujący o molestowaniu seksualnym, którego doświadczyła w Uberze. Notka ukazała się na prywatnej stronie, a i tak prawie natychmiast rozeszła się po świecie. Imperium Ubera nie pierwszy raz sprowokowało gwałtowną niechęć, lecz teraz media społecznościowe ogarnęła prawdziwa furia. Wkrótce dołączyła prasa branżowa i najważniejsze media głównego nurtu. Fowler milczała. Pierwszej wypowiedzi dla prasy udzieliła po siedmiu miesiącach — dla dziennika „The New York Times” — ja rozmawiałam z nią kilka dni później, udzieliła mi wywiadu dla potrzeb tej książki. […]

Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa

Więcej o kobiecie, która nie bała się przemówić dowiecie się z Brotopii.

Jej oryginalny post przeczytacie tutaj:

https://www.susanjfowler.com/blog/2017/2/19/reflecting-on-one-very-strange-year-at-uber