Brotopia.
O niej się pisze
Financial Times
Istnieje ryzyko, że Brotopia zostanie zaszufladkowana jako «książka o seks imprezach w Dolinie Krzemowej». (…) Ale Brotopia wykracza daleko poza sprośność i porusza ważną kwestię tego, jak przemysł technologiczny jest zdominowany przez mężczyzn i jak kobiety stawiają temu opór.
Wysokie obcasy
Powszechnie wiadomo, że Dolina Krzemowa to technologiczna mekka, miejsce pielgrzymek tych, którzy chcą zmienić świat. Chyba że jesteś kobietą. Dziennikarka Bloomberg TV Emily Chang w swojej książce odsłania kulisy funkcjonowania kobiet w świecie zbudowanym na wzniosłych ideałach. Okazuje się, że Silicon Valley to w praktyce miejsce pełne dyskryminacji, toksycznych relacji i przemocy seksualnej. Dla potwierdzenia swoich tez autorka przeprowadza wywiady m.in. z Sheryl Sandberg i Susan Wójcicki.
dr Sylwia Chutnik
To nie jest typowa opowieść o nerdach z Doliny Krzemowej - to horror kobiet, które zdecydowały się tam pracować. Technologia w XXI wieku ma nadal twarz faceta i trudno uwierzyć, że proces emancypacji nadal postępuje. Seksizm zdaje się przezroczysty, «bo przecież nikt się nad tym nie zastanawiał». Nie trzeba uważać się za feministkę, aby poczuć różnice w zarobkach i podejściu do pracy kobiet. Mimo to Sheryl Sandberg (Facebook), Susan Wojcicki (You Tube), Marissa Mayer (Yahoo!) czy Susan Fowler (Uber) osiągnęły ogromny sukces w swoich branżach. Nas interesuje zwykle to, jak to zrobiły. Musiały być zdesperowane czy bezczelne. Może grać nie fair, rozgrywać «po męsku»? Ale książka Emily Chang Brotopia idzie w swoich opowieściach jeszcze dalej i pokazuje, czym ryzykowały, aby utrzymać się wśród geeków z IT oraz macho z VC. Oby branża zmieniła się jak najszybciej, bo zamiast tracić nerwy i energię na niepotrzebne przepychanki i procesy kobiety mogłyby skupić się na spokojnej pracy. Wreszcie.